צילומי רחם

יחד בתהליך אישי, מותאם ומקצועי נגיע לידיים מלאות

מהי מטרת הבדיקה?

בצלום רחם אנחנו מדגימים את חלל הרחם  והחצוצרות. מטרת הצלום לראות האם יש בעיה הקשורה לחלל הרחם כגון הידבקויות בחלל הרחם, פוליפ או שרירן הבולט לחלל הרחם. לראות האם יש מעבר תקין דרך החצוצרות והאם הן פתוחות.

למי נמליץ?

נמליץ לבצע את הבדיקה כאשר יש לנו חשד לבעיה היכולה להיות מודגמת בצלום. לדוגמא: אשה שעברה דלקת באגן או נתוח בטן ועלולה להיווצר עקב כך חסימה בחצוצרה או הידבקויות בחלל הבטן.

כמו כן נבצע את הבדיקה כאשר לא הושג הריון לאחר כמה מחזורי טפול גם באותם מקרים בהם לא היה חשד לבעיה מלכתחילה.

מתי לבצע?

איננו רוצים לבצע בדיקה כזו כאשר קיימת אפשרות תאורטית להריון. לכן נבצע את הבדיקה כמה ימים לאחר סיום הדימום הוויסתי אך לפני הביוץ. מומלץ להמנע מיחסים לא מוגנים ממועד הווסת ועד הצלום.

איך מתבצע התהליך?

הצלום מתבצע במכון רנטגן בתנוחה הדומה לזו שבבדיקה גינקולוגית רגילה. בדרך כלל נמשך כמה דקות. אין צורך בהכנה מוקדמת או בצום לפני הצלום.

קיימות מספר שיטות לבצוע הצלום. השיטה בה אני משתמש היא באמצעות צנתר (קטטר) דק אשר בקצהו בלונית קטנה. הצנתר מאד דומה לצנתר בו משתמשים להזרעה או החזרת עוברים. הצנתר מוחדר בעדינות דרך תעלת צואר הרחם לתוך חלל הרחם. ואז מנפחים קלות את הבלונית שתפקידה לחסום את פתח צואר הרחם. לאחר מכן מזליפים באיטיות חומר ניגוד אותו רואים בצלום הרנטגן אשר נעשה במקביל. חומר הניגוד ממלא את חלל הרחם ומשם עובר לחצוצרות ולחלל הבטן. אופן המילוי והפיזור מאפשר לנו לראות האם קיימת בעיה כלשהי. הצלום מלווה לעתים בתחושה של אי נוחות / לחץ בבטן התחתונה הנובע מניפוח הבלונית והזלפת החומר. תשובה תקבלי בסיום הבדיקה בצרוף דיסק עם הצלומים.

למה יש לשים לב?

חומר הניגוד מכיל יוד ובמידה ואת רגישה ליוד חשוב מאד ליידע את הרופא בזמן ההפניה לבדיקה.

סיבוכים בעקבות הצלום נדירים יחסית אולם לעתים ניתן לפתח זיהום באגן לאחריו. במידה והיה בעבר זהום באגן קיים גם סיכון מוגבר לבעיה כזו בעקבות הצלום ויש ליידע את הרופא. במקרה כזה ייתכן וימליץ על מתן אנטיביוטיקה מניעתית במקביל לבדיקה. במידה ומופיע כאב בטן או חום או הפרשה בריח לא נעים בימים לאחר הצלום חשוב להבדק.

שאלות שכיחות: