עוד לא נכנסת להיריון? חשוב שתדעי מהו הזמן האידיאלי לגשת לטיפולי פוריות

יחד בתהליך אישי, מותאם ומקצועי נגיע לידיים מלאות

בין אם את מנסה להיכנס להיריון חודשיים, חצי שנה או אולי שנתיים, יש דברים שכדאי שתדעי לפני שאת מחייגת לרופא הנשים. מה אומרת הסטטיסטיקה? מתי הזמן האידיאלי לפנות לרופא? כל המידע לפניך

בסרטים ההוליוודיים זה כל כך פשוט: הדמות הראשית שוכחת לקחת גלולות במשך יומיים, מפגש רומנטי סוער, קפה בבוקר שאחרי ו-הופ! היא בהיריון.
קאט.

ליווי של אלפי מטופלות פוריות לאורך השנים לימד אותי שהמציאות של רוב הנשים רחוקה מאוד מהסרטים ורוב הזוגות זקוקים להרבה יותר מערב רומנטי אחד כדי להיכנס להיריון. 

אז כמה זמן הגיוני לחכות לשני הפסים המיוחלים? אם 100 זוגות ינסו להיכנס להיריון במשך חצי שנה, 50-70 מהם אכן יצליחו (אחוז גבוה יותר בנשים צעירות ונמוך יותר בפחות צעירות). מה קורה עם הנותרים? בחצי שנת הניסיונות הבאה, 50% מהם ייקלטו. הרבה אנשים שמנסים חצי שנה ולא מגיעים להיריון נלחצים, אבל הסטטיסטיקה לצידם ובהחלט ייתכן שהם ייכנסו להיריון טבעי אם רק ימשיכו לנסות.

אז גם אם חשבת שאחרי חצי שנה זה הזמן להתחיל לדאוג, אני מרגיע, ומדגיש, שמדובר בפרק זמן סביר לנסיונות ואפשר להמשיך בנחת ובהנאה, בלי לערב בדיקות או דאגות.

לפני שפונים לרופא פוריות – מה זה בכלל אי-פיריון?

ההגדרה הרשמית של אי-פריון היא "ניסיון להרות או קיום יחסי מין לא מוגנים מבלי להשיג הריון במשך שנה". לכן אני ממליץ להיעזר בסבלנות, ומציע להמתין שיחלפו לפחות 9 חודשי ניסיון לפני שתפנו לרופא. 

אם יש המלצה אחת שכל רופא נשים או מומחה פוריות יתמכו בה, היא ההמלצה להישאר רגועים. עכשיו תגידו לי: "זו המלצה שקל לתת אבל יותר מורכב ליישם". וזה נכון – באופן טבעי, המצב של המתנה להיריון וקבלת תשובה שלילית יכול להיות מלווה בסטרס. לכן, אם את או בן זוגך בלחץ משמעותי, שקשה לשלוט עליו, אפשר לפנות לייעוץ מוקדם יותר.

מתי כדאי לפנות לרופא פוריות מוקדם יותר?

  • גיל: לנשים מעל גיל 35, אני ממליץ לקצר את תקופת הנסיון לששה חודשים.
  • מצבים רפואיים שמהווים אתגר אצל האישה: מחזורי ווסת מאד מרוחקים, ניתוחי בטן או דלקות באגן או בעיות גינקולוגיות ידועות כגון אנדומטריוזיס.
  • מצבים שמשפיעים על איכות הזרע: אם בן הזוג עבר ניתוח אשך טמיר בילדות או שידוע  על וריקוצלה.

למי כדאי לפנות? האם כל רופא נשים ילווה אתכם בדרך לבייבי?

נשים רבות שרוצות להתייעץ לגבי נושא הכניסה להיריון חושבות ישר על רופא הנשים שליווה אותן לאורך השנים. אם הוא האחד שרשם גלולות שמונעות כניסה להיריון – לא הגיוני שהוא יהיה האחד שיסייע להיכנס להיריון, כשהוא רצוי? ובכן, בעוד שאפשר לפנות לרופא נשים ולדבר איתו על כניסה להיריון, כדאי לקחת בחשבון שלא כל רופא נשים מתמחה בפיריון ושקיימים מגוון תחומי התמחות בתחום רפואת הנשים.

כדי להפוך את הטיפול במקרה שלך ליותר אפקטיבי ומהיר, כדאי לגשת למומחה שיידע למפות את התהליכים בצורה הטובה ביותר וללוות אותך בדרך להיריון המיוחל.

להיות רגועים אבל לא שאננים

אם אתם מנסים להיכנס להיריון כבר יותר משנה ועוד לא קרה כלום – סביר להניח שיש בעיה. זו לא בהכרח סיבה לדאגה, אבל בהחלט לא כדאי להיות שאננים. אם גיל האישה חצה את ה-35, ההמלצה נכונה במיוחד וכדאי להגיע לבדיקות והתייעצות מוקדם ככל הניתן.

"הזמן עושה את שלו"

אם לפי ההמלצות שקראת עוד לא הגיע הזמן לפנות לרופא, ההמלצה שלי אליך היא לומר בינתיים ביי-ביי לד"ר גוגל, להמשיך בניסיונות בנחת ולקוות לטוב. אם הגעת למסקנה שזה הזמן, אני מזמין אותך לשיחת ייעוץ ראשוני במרפאה שלי.